
Ne moreš drugemu pomagati pri vzponu na goro, ne da bi se tudi sam približal vrhu. (H. N.…
Ne moreš drugemu pomagati pri vzponu na goro, ne da bi se tudi sam približal vrhu. (H. N. Schwarzkopf)

Ne moreš drugemu pomagati pri vzponu na goro, ne da bi se tudi sam približal vrhu. (H. N. Schwarzkopf)


Tam pa si z enim samim korakom, z enim samim prijemom v svetu miru, naporov, v svetu resničnega prijateljstva, svobode in bogastva. ❤️⛰️❄️ (Nejc Zaplotnik, Pot)

Seveda moraš biti vrhunsko telesno pripravljen in športno sposoben za vzpon, toda pravo bistvo je drugje: tam, kjer sta človek in gora sama drug z drugim, kjer je človek v spopadu in v sožitju z naravo ter s samim seboj. (Tone Škarja)

Moj osebni življenjski izziv je vsekakor umreti z nasmehom na obrazu. To pomeni živeti življenje tako, da bom z njim zadovoljen, da se ga bom v celoti zavedal in da smrt sama po sebi ne bo več problem, kadar koli že bo. (Matevž Lenarčič)

Zelo imam rada skalo in res uživam v plezanju v skali. Tisto napredovanje, ko se mi res zdi, da čutim tisto svobodo. »To zmorem, to grem!« In ta globina, ki narašča spodaj. To je meni res v veliko veselje.⛰️🔥 (Marija Štremfelj)

[Nagradna igra] 🤸♀️🤸♂️ Popolnoma sveža serija. Bi imel Vzponi.si majico? ➡️ 1. S katerim prijateljem najraje odkrivata lepote naših gora? Označi ga v objavi. ➡️ 2. Prosimo 💙 Deli objavo in nam pomagaj pri širjenju glasu o našem neprofitnem projektu. ➡️ 3. (Neobvezno) - Lahko napišeš tudi kakšno lepo misel v povezavi z gorami za naše naslednje objave. 🏆Izmed vseh, ki boste tako ali drugače sodelovali v naši nagradni igri, bomo v sredo 10. januarja izžrebali nekoga, ki bo prejel našo majico. 🏔🗻 "Vrh gore je bel kažipot očem In jasen dan žari od vsepovsod in sreča je, da je pred ma…

"Joško s Snežnika in celotna silvestrska ekipa vam želimo SRČNO 2024! ❤️" Planinsko Zavetišče Snežnik 📷in zapis: Daniela Čeligoj

Anja Petek in Peter Borič sta 30.12.2023 opravila zimski vzpon v Čopovem stebru. Pod najtežjimi raztežaji sta se znašla ob sončnem zahodu in izplezala ob 2:00 ponoči. Najbrž gre za prvo žensko zimsko ponovitev kultne smeri v Severni Triglavski steni. 💯❤️🔥👌 📷 Festival gorniškega filma, Anja Petek

Alpinizem je v svojem bistvu avantura, iskanje meja človeških zmogljivosti (kakorkoli se to že sliši prežvečeno), v vseh ozirih. Pri tem sta izpostavljena tako fizična kot mentalna moč (beri: jajca). Nekje je več prvega, npr. težka skalna smer v Alpah, nekje drugega, npr. plezanje snežne flanke s serakom nad glavo. A teren, kjer pride kombinacija teh dveh najbolj do izraza in najbolj na preizkušnjo, so vsekakor stene najvišjih gora sveta. (Tomaž Jakofčič, Alpinistične novice) 📷 Marko Prezelj (Kamet, 7756 m)

Izziv je del tebe, zgodbe, ki jo pišeš s svojim življenjem, izziv kot tak je vreden in neizbrisljiv. Izziv je glasnik vibracij misli in posledičnih dejanj. Ne ustraši se izzivov, saj so izzivi izbrali tebe. Bolj kot je izziv videti meglen, negotov, skrivnosten,vrednejši je.💯❤️⛰️ (Tomaž Humar)

Vse dobro in predvsem zdravja v prihajajočem letu 2024💙 - ter, da bi se večkrat spomnili na zapis Nejca Zaplotnika "Lepo je mlademu človeku, ki ga na njegovi poti ne ovirajo drobnarije, ki se starejšemu zdijo nepremostljive. Še lepše pa je, če tak ostaneš vse življenje." 📷 Nace Štruc

Alpinizem je šola življenja, šola človečnosti in hkrati lepote življenja. Tam, kamor smo odhajali, je bilo nevarno, in ko smo prišli z gore, smo imeli življenje še rajši. (Viki Grošelj)

Mislim, da gore zelo spreminjajo ljudi, če to hočejo. Če se jim pustijo spreminjati. Od človeka, ki gre v gore, je odvisno koliko mu bodo gore dale. Jaz mislim, da nihče ne more nevtralno ostati ob nekem čudovitem prizoru, ki ga v gorah doživiš, ker tista toplota, pa tisto čudenje, to more odpreti srce. (Marija Štremfelj) 📷 G. Gorišek

In to je tisto kar je zelo pomembno za človeka, da se ne dvigne nad naravo, a ne? Da ga gora pravzaprav strezni, da je del narave. Nismo mi središče narave, mi smo del narave. To je zelo pomembno. Tak banalen izraz, ki pa, ko ga imaš v sebi, zelo vpliva na ostala razmišljanja. (Marija Štremfelj)

Po gorah hodi tiho. Tu moraš glasove sprejemati, ne pa oddajati. (Nejc Zaplotnik) 📷 Slavko Prijatelj

Miren Božič vsem! 💙❄️⛰️🎅 "Pravijo, da Dobri možje živijo le v pravljicah, pa vendar lahko tudi mi sami postanemo del njihovega poslanstva. Namesto bleščečih daril poklonimo drug drugemu del nas samih ... Ne bo nas veliko stalo, ker ta darila nosimo od nekdaj v svojih srcih. (Tomaž Humar)"

Čutila sva, da ne sodiva sem, da bi bila pravzaprav rada nekje drugje, toda nisva vedela kje. Nekje, kjer se živi, kjer se spreminja svet in pomaga ljudem. Želela sva si velikih dejanj, a nisva se zavedala, da so največja dejanja, prav tako kakor pusto životarjenje, sestavljena iz drobnih trenutkov. (Nejc Zaplotnik)

Menim, da smo ob rojstvu dobili karte, s katerimi potem igramo. Zakaj je alpinizem tako nepredvidljiv in nevaren? Ker obstaja določen odstotek objektivnih nevarnosti, na katere nimaš vpliva. Kdaj se bo serak podrl, recimo, ali kam bo priletel kamen. Če si super izkušen ali pa popoln začetnik, se ti to lahko zgodi. To moraš vzeti v zakup, tako je tudi v življenju. (Viki Grošelj)

Ko gre za tveganje, ne tvegam več toliko tudi zaradi sebe, ne samo zaradi otrok. To se spremeni z leti, ne glede na to, imaš otroke ali ne. Starejši, ko si, bolj dojemaš objektivne nevarnosti. Nikoli nisem obrnil v neki steni z mislijo, da me čakata punci, čeprav ju imam rajši kot sebe, ampak zaradi sebe, ker sem ocenil, da je tam nevarno. Dojemanje nevarnosti postane z leti drugačno. Bolj jih dojemaš, bolj jih vidiš ravno zaradi vseh izkušenj, ki se naberejo. (Tomaž Jakofčič)