
Veste, beseda alpinista je včasih nekaj pomenila. Kar je izjavil, je bila resnica. (Silvo Karo)
Veste, beseda alpinista je včasih nekaj pomenila. Kar je izjavil, je bila resnica. (Silvo Karo)

Veste, beseda alpinista je včasih nekaj pomenila. Kar je izjavil, je bila resnica. (Silvo Karo)

Nekateri ne morejo sprejeti drugačnih od sebe, kot tudi ne dejstva, da ti drugačni niso taki, za kakršne jih imajo drugi. 😔 Kdo sem torej jaz – nekdo, ki je samo malce bolj nor, nekdo, ki si upa več, ali le nekdo, ki je nad vsemi pravili igre v dolini in se ima za izbranca? Čas bo pokazal, mar ne? Čeprav si v družbi podobnih duš, globoko v sebi veš, da si sam, zelo sam. (Tomaž Humar)

Gore so bele in mrzle, nebo nad njimi pa se tiho pne v neskončnost in pripoveduje o stvareh, ki jih ljudje ne bomo nikdar razumeli. (Nejc Zaplotnik, Pot)

[IZJEMEN VZPON] 🔥Jernej Kruder in Žiga Oražem čez ŠTAFETO V VEŽICI! Smer ponuja 400 metrov plezanja v devetih raztežajih (7a, 8a, 7a, 5b, 6a, 5b, 6b, 7b+, 7a), z oceno 8a in minimalno opremo: v celotni smeri je le 12 svedrovcev, od tega 10 za varovanje in 2 za sidrišča. Vse ostalo je s sprotnim nameščanjem. Kruder je ob tem zapisal: »Smer je na meji tega, kar še lahko imenuješ varovanje s svedrovci. Ogromno spoštovanje do fantov, ki so jo odprli.«

Kdor me je pripravljen sprejeti takšnega, kakršen sem, le ta me ima resnično rad, spreminjal pa se drugim ljudem na ljubo ne bom.🥹❤️🧗 (Nejc Zaplotnik)

Lepo je mlademu človeku, ki ga na njegovi poti ne ovirajo drobnarije, ki se starejšemu zdijo nepremostljive. Še lepše pa je, če tak ostaneš vse življenje.🤔🥹🔥(Nejc Zaplotnik)

Če bi bil drugačen, to enostavno ne bi bil jaz, mar ne? Ko začutim skalo pod prsti, se preklopim v drug svet, svet svobode – gibanja po konicah prstov. Ko vstopiš nenavezan v steno, ko ni nikogar blizu, ko si sam - takrat se srečaš s samim seboj, oblije te piš smrti.🏔️🩶 (Tomaž Humar)

Gore so mi neizmerno obogatile življenje. Nisem premožen v materialnem smislu, pa vendar se imam za bogatina. ..... Klic gora mi še vedno odzvanja v srcu in skoraj prepričan sem, da se mu bom odzval zadnjega jutra svojega življenja. S katerimi besedami sem že začel to knjigo? Aha, se že spomnim. Tudi končal jo bom enako, saj je v tem stavku zajeto vse: gore imam rad. (Tine Mihelič, Klic gora)

Pogrešam iskrene nasmehe in dobre besede, teh je bilo nekoč več. Danes te marsikdo niti pozdravi ne. Ti se mi zasmilijo, saj na vrhu niso našli ničesar, temveč so s seboj prinesli skrbi iz doline. Očitno so se odločili za prekratko turo.😔🥴 (Davo Karničar)

Hvala duši prija in jo uspava. ☺️ Graja jo žalosti, a žalost jo drami v uporno vztrajnost. Ta me vodi v vsak nov dan. Da si bom lahko nekoč, ko se čas izteče v krog življenja, rekel: "Drzna je bila ta pot". (Franček Knez) 📷 zbirka Aleša Kunaverja

Valovi ledeniške reke se srebrno lesketajo. Pod turkizno nebo kipijo ožarjeni skalni oltarji. Trepetajoč zrak režejo dolgi škrlatni žarki. Ožarijo velik, gladek graniten blok, da se blešči v nezemski lepoti. Na njem v asanah sedijo modri in pijejo zadnjo moč ugašajočega dneva. (Franček Knez, Ožarjeni kamen) 📷 Franček Knez in Silvo Karo, Torre Egger, Patagonija

Tiste stvari, ki se globoko zapišejo, ostanejo. To so večinoma zahtevne, nevarne stvari. Ali pa kaj takega, kar te je blazno presenetilo. So pa stvari, ki gredo mimo in se jih enostavno ne spomniš več. (Silvo Karo)

Človek z načinom življenja določa čas. Kakšna razlika je med plitvim življenjem enega leta in eno tako nočjo, ko se vsako sekundo posebej zavedaš samega sebe, zavedaš, da obstajaš, in veš, da ne boš večno obstajal, da lahko prav hitro prenehaš obstajati. Merske enote za čas izgubijo pomen. Pomislimo samo, koliko časa naš duh sploh ne živi in sploh ne vemo, da živimo; zdi se nam samo po sebi umevno, da zjutraj vstanemo, da je treba iti na delo, jesti, spati; svoje bivanje si predstavljamo neomejeno. (Matevž Lenarčič, Smisel in spoznanje: Patagonija)

Največje mojstrstvo je ..."ko plezaš sam, brez vrvi in tehničnih pripomočkov, da se pri tem ne varuješ. Tako plezanje je največja mojstrovina, pri kateri je človek najbolj izpostavljen nevarnosti, popolnoma osredotočen na določen trenutek, prijem, kajti pri določenih gibih si ne sme privoščiti napake - zaveda se, da ta lahko pomeni njegov konec" (Franček Knez)

Kadar sem kjerkoli v nižavi, si želim, dostikrat prav hrepenim po tem, da bi bil spet med vrhovi, v čarobnem svetu tišine in vsega, kar mi je tam dano odkrivati. Kadar pa sem med njimi, si včasih želim ravno nasprotno...❤️ (Iztok Tomazin)

Kaj pa lastni dvomi? Če si jih dovolimo, si izbrišemo prihodnost ... posledično postanemo ujetniki preteklosti. Ko zbledijo spomini pa pristanemo v vakumu. V vakumu si sami ne moremo pomagati, pomaga nam lahko le namen ... v kolikor ga uspemo prepoznati, je na nas, da ga sprejmemo – in zopet smo v krogu vibracij in kreacij.❤️🧗 (Tomaž Humar)

Plezala je izključno samo kot druga v navezi, nič naprej. Imela je briljantno tehniko, orientacije pa nobene. Nekoč smo se z nekim Avstrijcem znašli v strašni nevihti. Po treh dneh je bilo tako hudo, da z Nadjo niti nemško nisva mogla več govoriti in sva se po slovensko menila, ali naj kar skočiva dol ali pa bova umrla. Nadja je rekla, da bi se pred smrtjo še ljubila. (Ante Mahkota) 📷 arhiv družine Bulat (Nadja Fajdiga)

🔥♥️ 🇸🇮NAŠA PARAPLEZALKA TANJA GLUŠIČ SREBRNA NA PRVI TEKMI V SALT LAKE CITY-JU. Tanja sporoča: "Odličen začetek sezone v paraplezanju! 🧗♀️😁 Na prvi tekmi svetovnega pokala v paraplezanju sem si v Ameriki, v Salt Lake City-ju 🇺🇲 priplezala srebro🥈. Hvala Mitja Proje za super usmerjanje v steni. Velika zahvala pa tudi Petra Glušič za kondicijsko pripravo in rehabilitacijo." 🔥🔥🔥

Hribi so me naučili, da sam sebe ne moreš pregoljufati. Lahko se zlažeš in si strašen frajer, ampak v sebi veš, da nisi, in veš, če si goljufal. Ko plezaš in se enkrat primeš za klin ter si rečeš, da bi sicer splezal, a si imel le slab občutek, si lažeš. Sem bil kdaj v skušnjavi, ampak nikoli nisem bil toliko korajžen, da bi se zlagal. Najprej se zlažeš sebi, šele potem tistemu, ki mu razlagaš. Njega danes zanima, jutri ne več. - Marko Prezelj med plezanjem prvenstvene smeri na gori Cerro Kištvar Foto: Urban Novak

Nova različica portala 💯!! Pred skoraj 10 leti smo zagnali vzponi[.]si - agregator vsebin iz različnih virov gorskih novic. Aplikacijo smo vseh 10 let uspešno vzdrževali, čeprav je bilo vire precej težko posodabljati in dopolnjevati. Nabralo se je več kot 250 virov in več kot 49.000 novic, podatki so kakršni so, šum gor ali dol.🙃 V zadnjem mesecu nam je uspelo pripraviti novo različico, ki korenito spreminja in izboljšuje funkcionalnosti verzije 1. Predstavljamo vzponi[.]si v2 (http://v2.vzponi.si), ki v prvi vrsti prinaša: 1. Posodobljene in aktivne vire - ta trenutek avtomatizirano sledi…