
Naučil sem se, da se v naravo nikdar ne hodi počivat; če hočeš, da te narava sprejme, moraš v njej…
Naučil sem se, da se v naravo nikdar ne hodi počivat; če hočeš, da te narava sprejme, moraš v njej trdo garati in živeti! (Nejc Zaplotnik)

Naučil sem se, da se v naravo nikdar ne hodi počivat; če hočeš, da te narava sprejme, moraš v njej trdo garati in živeti! (Nejc Zaplotnik)

...o trave, reka, kamen, drevo, molčeči spremljevalci samotnežev in čudakov, dobra, velika bitja, ki spregovore samo, kadar umolknejo ljudje. (Ivan Minatti)

Resnično, bohinjske gore so pravi balzam za utrujeno dušo. Pogosto potrebujem samoto, mir in spokojnost brezpotij ter gora, kjer se ob tihem življenju in dogajanju v naravi ustavi čas, ko ob opazovanju življenjskega ritma živali še bolj občutim svoje nedoumljivo hitenje.. (Jana Remic) 📷 J. Justin

V hribih sem marsikaj doživel, zato mi v vsakdanjem življenju ni hudega (Tomo Česen) 📷 M. Prezelj

"Nič ne razmišljam, zakaj; raje kar grem." ⛰️🧗🤸(Miha Potočnik)

"Lahko bi dejal, da so gore moja pravljična pokrajina in njih obiski moji bežni trenutki. In ko bom nekega dne za vedno ostal v neki drugi pokrajini bodo ti bežni trenutki vse, kar bom odnesel tja .... (Tudi) zato zahajam tja, kjer tišina še šepeta." 🧗👌 (Jani Kokalj)

Moja navzočnost v gorah je v njihovem »življenju« pomenila le bežen, nepomemben trenutek. Meni pa je izpolnila življenje. Gore so mi vedno žarele v posebnem, čarobnem blesku; še danes čutim globoko v srcu, da mi pojejo pesem o večni lepoti.♥️☺️ (Tine Mihelič - Klic gora)

Dokončal sem potovanje, ki najbolj osmišlja vsa moja soočanja in čustvovanja s to himalajsko deželo. Prav vsak dan, preživet v Nepalu, je pomemben delček bogatega mozaika, ki me je na tej poti tudi osebnostno močno zaznamoval. Skoraj neopazno in nevsiljivo pa začel preoblikovati iz nekoč »adrenalinskega zanesenjaka« in sanjača v, morda kdaj v prihodnosti, »modreca«, spravljenega s seboj in svetom. Tudi zato si želim, da se moje poti v Nepal še dolgo ne bi končale. (Viki Grošelj) 📷 Arhiv Vikija Grošlja

"Zavedati se svoje majhnosti v naravi je zelo zdravilno." (Viki Grošelj)

"Hvala Bogu sem si svoj alpinistični poligon našel v velikih in nevarnih stenah, kjer karavan klientov komercialnih odprav še vsaj prihodnjih sto let ne bo." (Silvo Karo) 📷 D. Brighenti

🧗 Ali alpinist kdaj neha biti alpinist? #3 💯 Janko Ažman: »Težko bi alpinist nehal biti alpinist. Mislim, da je ves čas nekaj … hmmm, nekaj alpinističnega je v njem. Hribi ga privlačijo celo življenje. V duši je vedno alpinist, čeprav ne more več plezati, ko ostari. Sam kakšno Slovensko še spravim skupaj (smeh), drugače pa bolj hodim v hribe.« (Vir: Planinski Vestnik) 📷 Fran Pavlin (1911)

🧗 #2 Ali alpinist kdaj neha biti alpinist? "Anton Sazonov – Tonač: »Alpinist ostaneš celo življenje, saj gre za nekakšno prepričanje. Ko si mlad, si v formi in plezaš v težjih smereh, ko si starejši, plezaš v lažjih smereh, ko pa si star, imaš plezanje in gore v mislih. Lani sem bil pri Sandiju Blažini na obisku in me je povabil v hribe. Malo začudeno sem ga pogledal, a sem mu vseeno sledil. Peljal me je v sobo, polno slik raznih gora in alpinistične opreme in mi rekel: ‘Vidiš, takole pa jaz zdaj v hribih plezam …’ Čeprav samo v mislih, je za zmeraj alpinist.« 📷 http://ales.kunaver.com/ (M…

🧗 Ali alpinist kdaj neha biti alpinist? "Ne! Zmeraj ga vleče v hribe. Tam se znebiš vseh skrbi. Na vrhu odvržeš vse neprijetne skrbi in vsem odpustiš. Ko se vrneš v dolino, pridejo nove skrbi in težave, krivice, potem pa greš zopet v gore in skrbi spet odvržeš. Dober alpinist lahko postaneš hitro, težko pa postaneš star alpinist – to postaneš, če vedno želiš dobro in če odpuščaš." (Dušan Kukovec). Vir besedila: Planinski Vestnik 📷 ales.kunaver.com

Težke in lepe stvari, vse se končajo, težave izginejo v pozabo, lepo pa ostane. V tem je skrivnost življenja.💙(Nejc Zaplotnik)

Ena izmed zadnjih v nizu Humarja... 🔥 "Najtežje in najpomembnejše stvari v življenju so preproste – ali drugače povedano, najboljše stvari v življenju so nam prepovedane in dostopne hkrati. Z vsako novo preizkušnjo spoznam, kako rad imam življenje; in živim ga šele, ko me ni strah smrti in ne življenja samega." (Tomaž Humar)

Nekateri ne morejo sprejeti drugačnih od sebe, kot tudi ne dejstva, da ti drugačni niso taki, za kakršne jih imajo drugi. Kdo sem torej jaz – nekdo, ki je samo malce bolj nor, nekdo, ki si upa več, ali le nekdo, ki je nad vsemi pravili igre v dolini in se ima za izbranca? Čas bo pokazal, mar ne? Čeprav si v družbi podobnih duš, globoko v sebi veš, da si sam, zelo sam. (Tomaž Humar)

Kristin Harila je v svojem podvigu, biti na vrhu vseh osemtisočakov prej kot v 6 mesecih, včeraj osvojila Nanga Parbat. ⛰️ ⛰️ Tako je trenutno stanje 10/14 po zgolj 2 mesecih od pričetka! 💪 To je tudi prva gora po premiku v Pakistan. Neverjetno! 🔥🔥🔥

Včasih sanjam o sončnih vzhodih in o kristalnih razgledih. Toda ni vedno tako. Prav vsakokrat pa je nekaj posebnega, nekaj neponovljivega, nekaj, kar je vredno doživeti. Zato hodim, vedno znova in kadar je le mogoče..(Jana Remic) 📷 Dom v Tamarju


Že samo doživetje ranega jutra v gorah je vredno zgodnjega vstajanja. Doživetje, zaradi katerega so v trenutku pozabljeni jutranji mraz in megleni dnevi v dolini. Sončni žarki z ramen dvignejo težo vsakdanjika, bremena skrbi in puste dni pod sivim meglenim morjem. Pogled proti modremu nebu brez oblačka mi je vlival veselje v srce. (Jana Remic, Šepet samotnih stezic) 📷 PD Domžale