
Meni so gore vedno dajale tisto, kar so ljudje v mestih že davno izgubili, postal sem del narave, v…
Meni so gore vedno dajale tisto, kar so ljudje v mestih že davno izgubili, postal sem del narave, v katero sem zahajal. (Nejc Zaplotnik)

Meni so gore vedno dajale tisto, kar so ljudje v mestih že davno izgubili, postal sem del narave, v katero sem zahajal. (Nejc Zaplotnik)

Videl boš, kar drugi ne vidijo. Slišal boš, kar drugi ne slišijo. Čutil boš, kar drugi ne čutijo. Iskal boš, kar ni bilo nikoli izgubljeno. Lovil boš, kar ni nikomur ušlo.🔥 (Jože Vršnik – Roban) --- Foto (c) @pypoupypou

Da si v alpinizmu suveren, morata biti psihična in fizična pripravljenost čim bolje sinhronizirani.🔥 (Silvo Karo)

Spone zemeljskih znamenj se razblinijo v eter. Vse, kar ostane, je potovanje, potovanje na drugo stran, kjer pogum, vera in uvid niso več potrebni ...VSE, KAR JE, SI. VSE, KAR SI, JE. (T. Humar)

"Vsak dobi, kar zasluži", zasluži pa vsako stvar toliko časa, dokler se ji je pripravljen posvečati, saj "žrtev ni - so samo prostovoljci". (Tomaž Humar)

Gore so bile moj dom, v njih sem se počutil varnega, le tu sem občutil, da sem gospodar položaja. V dolini so me vodili trenutki, kakor so pač prihajali in odhajali, početi sem moral stvari, ki so jih ljudje zahtevali in pričakovali, gore pa so bile brezmajne, kakor so bile brezmajne moje sanje. (Nejc Zaplotnik)

Če soliram, ne tekmujem, če tekmujem, potem sem sam sebi edini nasprotnik. Stena to ni, če jo zmorem sam. To je moj osebni izziv in če bom razočaran, bom jaz, to je moje samopremagovanje, to je moje iskanje, iskanje zadovoljstva, moči in svobode. Če hočem biti dober, moram solirati, to je moj pogoj. Tu ni naključij, to ni izzivanje usode, to ni izpostavljanje. To je potreba. (Slavko Svetičič - Slavc)

To mi je ostalo za večno: živeti, kakor da si le en sam dan na tem svetu in moraš v tem dnevu vse doživeti in preživeti, obenem pa se jasno zavedaš, da je to čisto prekratka doba, da bi se sploh česarkoli lotil. To ni hlastanje, niti melanholija, temveč mirno doživljanje trenutkov, ki jih zbiraš v mozaik, ne da bi si predstavljal, kakšna bo končna slika. (Nejc Zaplotnik)

Gorska Reševalna Zveza Slovenije sporoča "Območja, prizadeta v lanskih poplavah, so zdaj varna za obiskovanje, zato lahko letos obisk iz bolj obremenjenih delov Slovenije usmerimo na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino. Lani se je nepredvidljivost vremena izkazala kot velik izziv tudi v hribih, zato je ključno, da pred odhodom na turo in večkrat vmes pri zanesljivih virih preverimo vremensko napoved. Za varnejši obisk gora poleti je pomembno, da preverimo aktualne razmere – marsikatera planinska pot v sredogorju in visokogorju, sploh na severnih pobočjih, je namreč še pod snegom –, se prime…

Tudi to sem počel, da nikomur nisem povedal za zelo težke vzpone. Takrat je šlo za tako intimno doživetje, da se mi je zdelo o tem govoriti celo grdo in nepošteno. (Marko Prezelj)

Vsak od nas o nečem sanja. Včasih z zaprtimi, včasih tudi z odprtimi očmi. Kot otrok nisem nikoli razmišljala o tem, da bom zmagovala in da bom najboljša v plezanju. Niti o tem nisem razmišljala, da bom športnica. Na začetku sem plesala in moji mami je bilo všeč, kako sem videti v luštnih oblekicah. Ko sem prvič po čistem naključju poskusila plezati, se je v meni prebudila iskrica. Vedela sem le, da me privlači višina, da želim videti, kakšen je razgled tam zgoraj. Odkrila sem svoje sanje. ❤🔥 (Janja Garnbret) 📷 B. Lepesant

Vznemirjenje je posledica vibracij, ki rodijo misel in ta se razvije v idejo. Živi, dokler jo hranimo v srcu, pogojena je z iskrenostjo do nas samih, čuječnosti v umu do življenja samega. Ko se predamo Ideji, ni ovir, je le Pot. (Tomaž Humar)

Več energije porabiš za spreminjanje drugih, manj je ostane zate. (Tomaž Humar)

Po gorah hodi tiho. Tu moraš glasove sprejemati, ne pa oddajati.🦊🔥 (Nejc Zaplotnik) 📷 Slavko Prijatelj

Na včerajšnji dan, 13. maja 1979 ob 13.50 uri sta na streho sveta, po dobrem mesecu dela na gori, kot prva Slovenca stopila Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj. Nejc je tedaj po radiu v bazo sporočil znameniti stavek: "Sediva pri kitajski piramidi in ne veva, kaj bi..."

Alpinizem je težko merljiv šport, vrednotenje težav v neki odmaknjeni himalajski steni je subjektivno. Edino vrh gore je res konkretna in točno izmerljiva točka, edini otipljiv kriterij uspešnosti. Kakšna bi bila sicer razlika v 1000 m steni med nekom, ki konča smer po 100 ali po 900 metrih? (Iztok Tomazin) 📷 Daulagiri, 8167m

Življenje je vredno živeti, če opravljaš delo, za katerega si narejen. Svoje življenje sem zgradil okrog svojih želja po pustolovščinah - najprej v alpinizmu, potem pa tudi drugje. Ljudje me ponavadi imajo za alpinista, toda sam se imam za človeka, ki je tudi alpinist. (Walter Bonatti)

Če se kaj zgodi, smo vedno sami krivi, gora nima nič pri tem. Vedno sami odgovarjamo za svoje odločitve. Včasih narava ni naklonjena našim odločitvam, to je kot usoda. Gora te uči in ti nudi možnost izbire, sam se svobodno odločiš. (Nives Meroi)

Alpinizem je sredstvo za samovzgojo in samopremagovanje, za očiščevanje in ponotranjenje. Da bi to dosegel, se alpinist ne sme ustrašiti največjih naporov in odpovedi. (Walter Bonatti)

Kvalitete dobrega plezalca so enake kvalitetam dobre osebnosti. To so zmožnosti sanjarjenja in fantazije - plezati in ne dovoliti, da nam postane vse v življenju. (Walter Bonatti)