Kategorija
14.149 novic

V zadnjih dneh sve prehodila nekaj dvatisočakov in naju je kar zamikalo, da bi tudi midva otvorila smuško sezono ... z uničevanjem sosedovih smuči. Na Ojstrc sta dve turašici vseskozi vlekli špuro po markirani poti s Šajde (užas i strava), Veliki vrh Košute je bil glede na sledi tudi bolj grozljivk

Rad zapišem, da ta kratka in ozka grapa s širokim in globokim iztekom - snežišče - na severni strani Male Mojstrovke le redko ne razočara. Vedno se najde dovolj napihanega snega za neke vrste uvajanje za bolj pokončno smučanje. Tja zadaj na senčno stran gore se pač moraš podati brez pričakovanj in p

Na Klingspitz iz vzhodne strani smo šli pred par leti v perfektni prašini. Nisva si sicer delala utvar, da bo taka prašina kot takrat, je pa tura tudi sicer lepa, razgledna, smučarija pa dovolj razgibana in strma. Parkirišče še razmeroma prazno, slovenskih tablic ni. Med vzponom nama pogled ves čas

Parkiral v Lomeh okrog 14.ure (temperatura 3 st C) - sonce je bilo samo še na vrhu zapuščenega smučišča (praktično brezvetrje). Špura večinoma vidna, sicer pa klasika prvo po smučišču ter v zadnjem delu obideš po levi do smučarske koče - špura je dalje narejena tudi do vrha Javornik. Od koče po lev

V jeziku lokalcev je to takole; Iz Großarltala v Kleinarltal, čez Kreuzeck in nazaj.Großarltal v novozapadlem snegu nudi "nešteto" možnosti varne in ugodne smuke. Prazniki in dnevi okoli Božiča so v te kraje zvabili iskalce odlične smuke in tudi mi smo se iz dneva v dan "množili". Gneče pa prav nikj

Sem šel pogledat, če imajo v Avstriji kaj več snega kot pri nas in sem ugotovil, da ga imamo na Notranjskem več, vsaj po dolinah. Štartam okrog 10h, parkirišče je bilo že kar polno. Po cesti do Mureralma, potem pa levo proti zahodu. Nisem imel točnega cilja, zato sem opazoval okolico in izbiral vrh,

Tudi peti dan po sneženju se je v zgornji polovici še našel pow. Standardna smer spusta pa je kot bi ga potegnil z grabljami; 10x

Meglica Konjska glava (B 33) v Orionu, kot moja novoletna voščilnica. Sliko sem posnel včeraj s teleskopom zWO Seestar S50 z integracijo 10 sekundnih posnetkov s skupnim časom dveh ur in pol. Srečno Novo leto 2025 vsem!

Veliki Selišnik 1956 mudeleženci: Srečko, Tomaž, Ana, Silvo, Marko, Marjan, Janez, Deja, Stane, Katja, Damjana, Andreja,Marko, Natašatrajanje: 6 ur 25 minvišinska razlika: cca. 700 mdolžina: 9 kmpovprečna starost udeležencev: 59 let, 4 meseci, 18 dniTudi letos smo imeli za dan po Božiču v načrtu zan

V iskanju prave zime smo družinsko zapustili ljube domače kraje, pa hajdi na sever. V Avstriji sta število flank - ter njih prostranost -, pa tudi množina turašev težko doumjljiva. Za presekati med dnevi drajsanja smučišč sem predlagal eno turno, a v družini tokrat ni bilo somišljenikov. Bi raje alp

Lahko bi začel takole; včeraj ni danes, kar pa vsi že dolgo vemo in velikokrat je v turni smuki to še bolj očitno.V Großarlu se zapeljemo do zatrepa doline, kjer je veliko parkirišče, bajtica z ogrevanimi javnimi WC - ji in bajturino, kjer ob koncu odlično poskrbijo za postanek, analizo ture in vzd

Sonce je spet zelo lepo pegasto. Žal severnih sijev še vedno ni na vidiku.

Fino je imeti teleskop. Vendar ga večina nima (pa si ga vsaj enkrat v življenju verjetno vsak želi). Za začetnike je presenetljiv podatek, da za opazovanje nočnega neba sploh ne potrebujemo ničesar – dovolj so naše oči in predvsem čim bolj temno nebo – ker so naše oči pravzaprav isto, ko

Na zvoženi poledeneli cesti sva obstala malo pred prvo serpentino pri kmetiji, vendar jih je precej šlo tudi naprej. S terenci so prišli do izravnave na Ravneh (okrog 1100). Snega ni v obilju, so pa senožeti pokrite, skozi gozd ga je dovolj za vzpon, za spust pa (za naju) ne. Lahov preval je priličn

V najini planinski karieri je le malo primerov, da je bilo izhodišče pohoda višje od cilja, ko sva se torej najprej spustila in šele ob vrnitvi vzpela. V resnici se spomnim samo dveh: Sv. Ahaca in precej večjega tovrstnega podviga, spusta v dno Grand Canyona. Za letošnji prvi zimski dan 21. decembra

Vzpona ne bom opisoval, smučanje pa takole:Za spust z vrha je še malo premalo snega, zato začnem nekaj metrov pod njim. V zgornjem delu prav dobra smuka po trdi kloži. Ožina se ni zalita, zato spust po smeri pristopa. V spodnjem delu najbolj trpijo oči, ker je to edini način da mogoče predčasno odkr

V Großarlu nas je pričakalo pravo Božično jutro, nov sneg, temperatura krepko pod ničlo, dolina, v katero še nekaj časa ne bo posijalo sonce in za desert še ljudi komajda za prste obeh rok.Parkirali smo v Großarl Grundlehen, do tja precej adrenalinska vožnja nad vasjo. Ceste plužijo, a jih ne posipa

V nedeljo smo se v oblačnem vremenu iz Mautendorfa zapeljali prvo do Walda Kljub Barbarinem relativno ugodnem sporočilu od sobote nam stanje ni izgledalo vabljivo (snega komaj nekaj na cesti), ob 9 h še ni bilo nobenga na parkingu. Vrnili smo se na avtocesto in skozi tunel zapeljali do Flachauwinkla

Odkod so slikce bele poezije? Pa saj veš! Iz hribov tvoje fantazije. Te dni so gore precej obremenjene. Ampak še za eno novo špurco se pa vedno prostor najde. (Kakor tudi čas za obisk serviserja naslednji dan.) Kategorija: Razmere