
V iskanju brezvetrja
Pred severnikom smo zavetje šli iskat... na sever. Mimo Tržiča vetrni raztur, ki ga je bilo čutiti tudi v avtu. Pa naj še kdo reče, da v Tržiču še veter ni dober.
Kategorija
14.152 novic

Pred severnikom smo zavetje šli iskat... na sever. Mimo Tržiča vetrni raztur, ki ga je bilo čutiti tudi v avtu. Pa naj še kdo reče, da v Tržiču še veter ni dober.

Predvideval sem, da bo veter postopno slabel in sem se odlocil za kasnejsi odhod.Odlocitev je bila pravilna, blizu brezvtrja, se posebej v dolini pod Belo pecjo.Sneg zapihan, brez presezkov. Se pa mestoma tudi kasen manjsi zapihan del odpelje,V zgornjem delu je bilo bolj udobno s srenači.

Čarovnic nisva našla, ker jih je veter zanesel proti Javornikom. S severa po utrjeni gazi in od smučarske kolibe dalje po solidni smučini do vrha. Pihalo je toliko, da je bilo še znosno. Pa sonce je sijalo kar se da, tako da je na osončenih delih sneg lepo popustil. Navzdol je v gornjem delu v senci

Navajam prav zaradi opisa razmer: delujejo vse žičnice, prevsem pa je snega dovolj tudi za hojo izven prog, vključno s pretežno zaraščenim bregom ob zgornji vlečnici, znani kot Rauf'nk. Tončkin pogon na vrhu seveda tudi deluje, prikladno torej za dni, ko so razmere v višjih hribih in gorah zahtevn

Tokrat je bil za izbor ture zadolžen sin in lahko sem predvideval, da bo dolga. Z avtom sva se zapeljala do Rovt in se najprej zapodila na Mladi vrh. Glede na to, da ta hrib v Škofjeloškem pogorju pozimi ni prav oblegan, naju preseneti smučarska gaz, kateri slediva. Na vrhu že kar prijetno piha, zat

V četrtek sem na Veliki planini preizkusil,če se znam še vedno voziti z krogci in sedežnico mojega letnika,včera sem pa zopet vandral po Krvavcu.Zgoraj iz Zvoha po desni strani smer navzdol 2-3 cm frišnega poprha na trdem napihancu,spodnji del kolikor se je dalo izven urejenih prog pa tudi kar uživa

Na Veliki planini sploh še nisem smučal. Pa tudi precej Kamniške Bistrice je preteklo od takrat, ko sem se nazadnje potepal po jesensko obarvanih planjavah tega konca Kamniških Alp. Ne prav zgodaj zjutraj se zapeljeva preko Kranjskega Raka do lepo urejenega parkirišča, kjer je treba za celodnevno pa

Danes me prijatu prepriča da greva proti Begunjščici. Takoj na štartu se odločim da ne grem z njim ker ne pripadam skupini možem v pajkicah, v nadaljevanju gorski tekači na smučeh. S svojim tempom se odpravim v prvi levi plaz proti Štanskimčerem. Urežem svojo špuro in pogrešam može v pajkicah za pom

Kložasta napoka, plaz mokrega, talnega plazu.Zgoraj ostala še velika količina snaga. Velika napoka in več manjših.Bil sem očividec sproženja.

Letošnja zasneženost Begunjščice je zadovoljiva, glede na lani, ko se je z vrha smučalo šele marca, bi lahko rekel odlična. Današnja mladina ne pomni, da so mnoga leta za Prešernov dan čez rob visele desetmetrske opasti. Danes jih ni prav nič.Vzpon proti koči Vrtača je popestril le kložast (talni) p

Včerajšnja tura na begunjščico po Šantancu gor in dolPo izredno urejenem smučišču se priključiva zamedeni špuri po plazu navzgor. predlagam da se takoj nataknejo serenači, ker sledi izhod levo na greben kjer je bolj pametno iti s smučmi na hrbtu. Brez serenačev je misija skoraj nemogoča , da ne reče

Snežnik, je trenutno v dobri kondiciji za tiste na pseh in pešake. Dovolj je pršiča vse do parkirišča. Steza za pešake pa je lepo shojena, brez lukenj in poledenelih odsekov. Vetrovne razmere so te dneve zelo ugodne. Koča na Sviščakih je v ponedeljek in torek zaprta. Cesta očiščena suha do parkiriš

Objave prvenstvenih smeri so precej občutljiva zadeva. Pregledal sem vso javno dostopno literaturo o alpinističnem smučanju v Karavankah, pa nisem našel nobenih zapisov o kakšni smeri s Potoškega Stola. Seveda pa vsa literatura ni javno dostopna. Če je bila smer že kdaj smučana, bom objavo z veselje

Po večdnevnem mešanju pršiča po karavanških strminah sem ga včeraj šel iskat še na Ratitovec. Čudovita modrina neba me je dobesedno posrkala proti vrhu, kjer je pri Krekovi koči presenetljivo malo ljudi. Gospodar koče, Tomaž, je prav tako navdušen nad čudovitim vremenom. Pravi, da letos na Ratitovcu

Z Lukom štartava pri Stouhütte in se vzpenjava po zratrakirani gozdni cesti. Vmes špura večkrat preseka serpentine. Ko se nama Na Jamah pogled odpre na venec med Stolom in Vajnežem, se odločiva za zahodni del Široke riže. Nekje na tretjini prehitiva dva Korošca in nadaljujeva po sledeh zapihane špur

Od drugega ovinka Vršiške ceste ni več spluženo,tako da stopiš na smuči in odrajžaš proti vrhu,kamor ti poželi srce in koder misliš,da varno zmoreš. Jaz sem odrajžal na vrh Vršiča od Tončkine koče po stari cesti,iz vrha je opaziti da je peresmučano iz Šitne glave,drugot pa sledi ni .Jaz sem danes

Prvi cilj je bil višji, vendar ga je lep sončni dan znižal. Veter je že zapekel rahlo belo skorjo, toda v zavetrju je bilo še nekaj napihanega pršiča. V gozdu pa za pršič ni problem. Nato je sledilo še ohlajanje in raztezanje na tekaških smučeh do Konjščice in nazaj. Pokljuka z Rudnim poljem


Sneg je zadnja leta redko razkošje, sploh v takih količinah, kakor smo ga deležni trenutno. S prijateljem Urošem sva Gorjansko turno smuko začela praktično s ceste pri Pangrč grmu, nekje na višini cca 300m in potem pošpancirala na Trdinov vrh. Kakih 900m višincev se je nabralo pri hoji navzgor po zv

Lepa in popoldne osončena kratka-sladka tura. Đej Đej se je nekaj pritoževal, ker je za vse sam. No, jaz se ne bom. Ker tole večerno divoto se da preživeti tudi solo. ;)Razmere pa od skorje, ki nosi smučarja do predirajoče se. Večinoma je slednja...ampak povsem solidno obvladljiva. Lp D